Warcisław Kunc

Warcisław Kunc_2fot. K. Mystkowski_KFP_archiwum Opery Batyckiej w GdańskuDyrygent polskich i zagranicznych scen operowych, posiadający niezwykle szeroki repertuar symfoniczno-operowy. Sprawował kierownictwo muzyczne w ponad 60 spektaklach operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych. Twórca festiwali operowych oraz programów edukacyjnych. Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie; specjalność Dyrygentura operowo-symfoniczna pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya i prof. Henryka Czyża. Jego teatralną osobowość artystyczną kształtowali m.in. Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger i Teresa Kujawa.

Żywo interesuje się managementem kultury. Jest członkiem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, współpracuje z SGH w Warszawie. W latach 1992-2004 oraz 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie, zaś w sezonie 2013/14 dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Od sezonu 2016/2017 dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Dokonał nagrań archiwalnych z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, NOSPR w Katowicach oraz Orkiestrą opery na zamku dla TVP i PR w Szczecinie. Z Orkiestrą Opery na Zamku nagrał muzykę Henriego Seroki do filmu „To ja, złodziej” i „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego, „Credo” Seroki, „Wesołą wdówkę” Lehara. Nagrał dla DUX opery Moniuszki: Paria i Flis, wyróżnione w 2009 i 2010 roku „Złotym Orfeuszem” przez paryską Académie du Disque Lyrique oraz Verbum Nobile nominowane do Fryderyków 2013 oraz wyróżnione prestiżową nagrodą w kategorii Najlepsze Nagranie Opery 2013 przyznawaną przez International Classical Music Awards.

Prowadzi czynną działalność pedagogiczną. Od roku 2010 profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierownik Katedry Dyrygentury Symfonicznej i Operowej .

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress