Szymon Musioł

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Ostrowie Wielkopolskim, do której uczęszczał przez 12 lat. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego, uzyskując w roku 2003 dyplom z wyróżnieniem. Ponadto jest absolwentem Filologii germańskiej w Kolegium Języków Obcych na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Od 2003 roku zawodowo związany jest z Akademią Muzyczną w Poznaniu.

Szymon Musioł prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solista i kameralista specjalizując się w repertuarze skrzypcowym i wokalnym. Współpracuje i wielokrotnie występował z artystami takimi jak Yair Kless – skrzypce, Johanne Krumin – sopran, Joanna Kozłowska – sopran, Antonina Kowtunow – sopran, Andrzej Ogórkiewicz – bas/baryton, Jerzy Mechliński – baryton, Mariusz Derewecki – skrzypce. Koncertuje w Polsce i za granicą: w Niemczech (m.in.: Berlin, Monachium, Garmisch – Partenkirchen, Flensburg, Frankfurt, Passau), w Austrii (m.in.: Wiedeń, Klagenfurt) oraz w Szwajcarii (m.in.: Zurych, Bazylea, Berno, Chur, St. Gallen).

Był zaangażowany jako pianista konkursowy podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku (2014). Jako pianista – korepetytor regularnie współpracuje z czołowymi polskimi pedagogami sztuki wokalnej podczas kursów wokalnych w Płocku, Włoszakowicach i Garbiczu. Dwukrotnie pracował jako pianista podczas kursu skrzypcowego w ramach festiwalu „Muzyczne przestrzenie” w Gnieźnie.

Podczas swojej pracy zawodowej został nagrodzony jako wyróżniający pianista w: VIII i IX Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń wieczorna” w Białymstoku  (2007, 2008), VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2007), VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2008), Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2009), Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrablach na Słowacji (2012)

W maju 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

W  2015 roku została wydana przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu książka jego autorstwa pt: Kształtowanie warstwy emocjonalnej w Wariacjach i fudze B-dur na temat Haendla op. 24 i Wariacjach a-moll na temat Paganiniego op. 35 Johannesa Brahmsa oraz płyta z wyżej wymienionymi utworami.

Od 2012 roku  pełni funkcję prodziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Za swoją działalność artystyczną został wyróżniony w 2009 oraz 2012 roku Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, w roku 2010 otrzymał odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w roku 2015 odznaczony został Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress