Laura Sobolewska

Laura Kluwak – Sobolewska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego.

Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. XXVII Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ragusa – Ibla Grand Prize na Sycylii we Włoszech. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.  W swym dorobku ma również szereg nagród dla najlepszego i wyróżniającego się pianisty na polu kameralistyki, m.in. nagrodę dla najlepszego pianisty na IV Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz na XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Jest cenioną kameralistką, współpracowała z tak wybitnymi artystami jak: Teresa Żylis-Gara, Antonina Kowtunow, Joanna Kozłowska, Wojciech Drabowicz, Marek Gasztecki, Wojciech Maciejowski, Ryszard Karczykowski, Wiesław Ochman, Tomasz Zagórski.

Jest pianistką Poznańskiego Tria Fortepianowego, z którym prowadzi rozległą działalność artystyczną.

W swym dorobku ma szereg koncertów w Polsce i poza granicami (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Bułgaria, Rosja, Chiny). Występowała również w Stanach Zjednoczonych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.

W swym dorobku ma szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

Działalność koncertową łączy z pedagogiczną na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Za szczególne osiągnięcia i osobowość artystyczną otrzymała w 2004 roku Medal Młodej Sztuki, w roku 2006 została uhonorowana odznaką Zasłużony działacz kultury, a w roku 2015 nagrodą Zasłużony dla Kultury Polskiej  przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego RP.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress