Antonina Kowtunow

Ukończyła studia uzyskując dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ireny Bardy-Tartyłło. Jest również absolwentką klasy fortepianu w Średniej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy. Warsztat wokalny doskonaliła pod okiem prof. S. Simonetti podczas stypendium w Weimarze. Podczas studiów zdobyła IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym we Wrocławiu.

Antonina Kowtunow jest laureatką II GRAND PRIX na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie we Francji (1977r.) Trzykrotnie przyznano Jej pierwsze miejsce w plebiscytach gazet na najpopularniejszego śpiewaka roku ( Złota Iglica-Wrocław 1073 i Biały bez –Poznań 1978 i 1987)

Zadebiutowała jeszcze podczas studiów na scenie Opery Wrocławskiej w partii Żywii w Starej Baśni Wł. Zeleńskiego. W ramach spektaklu dyplomowego artystka zaśpiewała na tej scenie pierwszy raz w swej karierze partię Gildy w op. Rigoletto G. Verdiego . Podczas dwuletniej pracy artystycznej w Operze Wrocławskiej jako Jej solistka kreowałą wiele partii pierwszoplanowych m.in. rolę Violetty w Trawiacie G.Verdiego i Królową Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta. Gościnny występ w roli Trawiaty w Operze Poznańskiej w 1973 roku zaprocentował propozycją angażu na etat solistki tej wspaniałej sceny operowej, którą artystka przyjęła i związała z nią swoje życie artystyczne do 2009 roku.

Antonina Kowtunow wystąpiła w Operze Poznańskiej w przeszło 50 partiach operowych w rolach pierwszoplanowych i tytułowych z repertuaru sopranu koloraturowego i sopranu liryczno-koloraturowego, wielokrotnie bardzo wysoko ocenianego przez krytyków muzycznych.

Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu wystapiła jako m.in. Violetta w Trawiacie i Gilda G.Verdiego, Olimpia w Opowieściach Hoffmana J.Offenbacha, Konstancja i Blonda w Uprowadzeniu z Seraju, Zuzanna i Marcelina w Weselu Figara,  Despina w Cosi fan tutte, Donna Anna w Don Juan, I Dama w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, Zerbinetta w Ariadnie na Nanos R.Straussa, Angelina jako tytułowy Kopciuszek, Hrabina Adela w Hrabia Ory,  Corilla w Viva la mamma , Adela w op. Mojżesz, G.Rossiniego, Adela i Rozalina w Zemście Nietoperza J.Straussa, Gouda w Skrzypek na dachu, Carlotta w Phantom, Dorota w Krakowiacy i Górale Stefaniego, Norina w Don Pasquale i Maria jako Córka pułku G.Donizettiego , Hanna w Strasznym Dworze St.Moniuszki, Dziewczęta Kwiaty w Parsifalu R.Wagnera, Gabriela w Diabły z Loudę K. Pendereckiego.

W swoim życiu artystycznym zaśpiewała przeszło 1000 przedstawień operowych i 200 koncertów symfonicznych w kraju i zagranicą.

Współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie przez kilka sezonów występując w premierach Uprowadzenie z Seraju jako Blonda, Ewa w Hrabinie St.Moniuszki i w spektaklu Trawiaty jako Violetta G.Verdiego.

Do historii polskiej wokalistyki przeszła jako pierwsza po II Wojnie Światowej odtwórczyni partii Lunatyczki jako Amina V. Belliniego w Operze Bytomskiej.

Antonina Kowtunow od początku swej kariery śpiewała gościnnie na scenach operowych w kraju i zagranicą m.in. jako Trawiata w Praskim Divadlo w Pradze, jako Gilda w Operze Bukaresztańskiej w Bukareszcie , w Operach w Bułgarii. Odbyła liczne tournee zagraniczne z macierzystym Teatrem Wielkim i innymi operami polskimi oraz z recitalami po m.in. RFN, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Belgii, Holandii, Luxemburgu, Bułgarii, Rumunii , Finlandii, Portugali, Włoszech, Sycylii, Czechosłowacji, ZSRR.

Wystąpiła w premierach Teatru Muzycznego w Poznaniu jako Hrabina Marica i Księżniczka Czardasza, E.Kalmanna.

Antonina Kowtunow miała zaszczyt śpiewać pod batutą znakomitych dyrygentów (200-stu) m.in.:

Mieczysław Dondajewski, Jan Kulaszewicz, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Agnieszka Duczmal, Antoni Gref, Jose Maria Florencio, Zygmunt Latoszewski, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Borejko, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Stefan Stuligrosz, Antoni Wicherek, Zbigniew Graca, Maciej Wieloch, Jerzy Wiłkomirski, Stefan Rachoń, Jerzy Salwarowski, Krzysztof Missona, Tibor Pusztai, Mieczysław Nowakowski, Antoni Wit, Marcin Sompoliński, Andrzej Straszyński, Karol Stryja, Napoleon Siess, Zbigniew Górzyński czy Robert Satanowski.

Z zespołem Teatru Wielkiego w Warszawie występowała gościnnie w Niemczech i Szwajcarii w tytułowej roli Kopciuszka Rossiniego pod.dyr. M.Nowakowskiego, wraz z WOSPRiTV z Katowic podczas tournee po Niemczech i Holandii występowała w roli Arseny w Baronie Cygańskim J. Straussa pod dyr.T.Pusztaja, a z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyr. Jerzego Swobody koncertowała po Francji wykonując solową partię w Requiem Verdiego (m.in. w Operze Nantes, Tuluzie i Antibles)

A. Kowtunow brała udział w wielu recitalach, w koncertach dla Pro Symfoniki i na koncertach charytatywnych. Artystka koncertowała z Chórami, z którymi odbyła liczne tournee za granicą:

Poznańskie Słowiki pod. dyr. St. Stuligrosza, Polskie Słowiki pod. dyr. J. Kurczewskiego i W. Kroloppa, KUL-U pod. dyr. H. Górskiego, UAM pod. dyr. St. Kulczyńskiego. A. Kowtunow wykonywała partie solowe w dziełach oratoryjno – kantatowych: Mesjaszu Haendla, Stworzeniu Świata Haydna, Requiem, Mszy c-moll, Mszy C-dur Mozarta, Stabat Mater Dworzaka, Szymanowskiego, Rossiniego, Carmina Burana Orfa, Stabat Mater Szymanowskiego. Podczas świątecznego tournee z Chórem KUL-u z Lublina po Włoszech i Wyspach Lipari artystka miała zaszczyt zaśpiewać jako pierwsza polska śpiewaczka operowa polska kolędę Lulajże Jezuniu w czasie Pasterki w Watykanie (1986r.), która celebrował nasz Papież Jan Paweł II.

Antonina Kowtunow dokonała nagrania telewizyjne i radiowe m.in. recital wokalny w TVP z cyklu Piękne głosy w reż. Laco Adamika, Wokół Wielkiej Sceny pod red. Piotra Nędzyńskiego czy Stabat Mater Szymanowskiego pod dyr. M. Dondajewskiego, w reż R. Peryta.

Osobnym nurtem działalności artystycznej Antoniny Kowtunow jest pedagogika wokalna.

Od 1990 do 2000 roku była konsultantem wokalnym solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu, od 1999 prowadziła przez kilkanaście lat klasę wokalną w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu, od 2000 roku przechodząc wszystkie szczeble naukowej kariery zatrudniona jest na stanowisku profesora AM za stopniem doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Poznaniu .

W 2012 Prezydent PR M. Komorowski nadał A. Kowtunow tytuł profesora sztuk muzycznych. A. Kowtunow prowadzi klasę wokalną na Wydziale Wokalno – Aktorskim w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jej studenci zdobywają nagrody na konkursach w Polsce i zagranicą. Są ozdobą scen operowych w kraju i poza Jej granicami. Prof. dr. hab A. Kowtunow prowadzi Kursy Wokalne, a w tym roku poprowadziła Mistrzowski Kurs Wokalny w Akademii Opery i Teatru we Wilnie.

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną A. Kowtunow została odznaczona licznymi nagrodami m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Odznaką Honorową za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego, Nagrodą Miasta Poznania w dziedzinie kultury i sztuki, Odznakę Honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a ostatnio również Honorowym Obywatelstwem Gminy Drezdenko oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej i GLORIA ARTIS –brązowy Medal „Zasłużony Kulturze” 2017 r.

.

Pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku odbywającego się od 2014 roku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress