Alicja Tarczykowska – pianistka, kameralistka, korepetytor wokalny

Alicja Tarczykowska koncert TWON fot. SerwisAkademii OperowejAbsolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Podyplomowym Studium Instrumentalistyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, które ukończyła w 2008 roku. Jako stypendystka programu Socrates Erasmus kształciła się również w Istituto Musicale Achille Peri w Reggio Emilia we Włoszech, w klasie prof. Ennio Pastorino i prof. An Li Pang (2005).
Brała udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez takich profesorów jak Katarzyna Popowa-Zydroń, Aleksiej Orłowiecki, Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Jerzy Sulikowski oraz Andrzej Tatarski. Za osiągnięcia artystyczne otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.
W 2012 roku ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Od czerwca 2015 roku jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa realizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie, gdzie ma okazję zdobywać specjalizację i doświadczenie w pracy korepetytora wokalnego. Do tej pory brała udział m.in. w warsztatach i kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów jak Eytan Pessen, Helmut Deutsch, Paul Plummer, Matthias Rexroth, Izabella Kłosińska, Olga Pasiecznik, Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Neil Shicoff, Peter McClintock, Brenda Hurley, Tatiana Busuioc i Anna Marchwińska.
Od roku 2006 pracuje jako pianista i korepetytor na Wydziale Wokalno – Aktorskim oraz Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (obecnie w klasach śpiewu prof. Adama Zdunikowskiego i ad. Anity Urban-Wieczorek oraz w klasie skrzypiec st.wykł. Małgorzaty Szadowiak). Od roku 2011 jest również wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (w klasach śpiewu prof. Wojciecha Maciejowskiego i prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako kameralistka, współpracując zarówno ze śpiewakami jak i instrumentalistami. Posiada bogaty repertuar, zawierający utwory literatury wokalnej i skrzypcowej, a także altówkowej, wiolonczelowej i inne. W 2006 roku wystąpiła jako solistka na koncercie z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Zygmunta Rycherta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Rubena Silvy w Dworze Artusa w Toruniu.
Regularnie towarzyszy śpiewakom podczas Kursów Wokalnych we Włoszakowicach, które prowadzi prof. Wojciech Maciejowski (edycje 2012 – 2018). Ponadto towarzyszyła śpiewakom podczas Mistrzowskich Kursów Wokalnych prowadzonych przez takich profesorów jak Izabella Kłosińska, Olga Pasiecznik, Urszula Kryger, Marek Rzepka, Helena Łazarska, Matjaz Robavs, Adam Kruszewski, Anita Garanca, Eva Blahova, Agnieszka Rehlis, Ryszard Cieśla i Luigi Petroni.
W roku 2014 uzyskała Nagrodę za najlepszą współpracę pianistyczną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrable (Słowacja), a w roku 2015 Dyplom za wyróżniający się akompaniament na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie.
Otrzymała indywidualną nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2014), zespołową nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu (2014) oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
W roku 2016 towarzyszyła śpiewakom podczas IX Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli oficjalnego pianisty Konkursu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress